Ukształtowanie tego terenu utrwalone w trzeciorzędzie, charakteryzuje się łagodn± rzeĽb± będ±c± wynikiem działalno¶ci lodowców, rzek i wiatrów. Obecna rzeĽba terenu charakteryzuje się przewag± łagodnych nachyleń i niezbyt dużych różnic wysoko¶ci względnych. ¦rednie rzędne wysoko¶ci powierzchni terenu Gminy Bukowno wynosi ok. 270 m n.p.m. na zachodzie i północy i ok. 400 m n.p.m. na południowym wschodzie w okolicach Podlesia. Naturalna rzeĽba w dużym stopniu zdeformowana jest w wyniku działalno¶ci człowieka (hałdy, nasypy, wyrobiska). Prawie 1/6 powierzchni to obszar wydobywania piasków podsadzkowych.
Gmina Bukowno należy do krainy klimatycznej ¦l±sko - krakowskiej. ¦rednia roczna temperatura powietrza wynosi 7,1°C. Najcieplejszym miesi±cem roku jest lipiec, a najchłodniejszym styczeń. Najwyższe i najniższe ¶rednie ekstremalne temperatury powietrza notuje się także w tych miesi±cach, natomiast absolutne ekstrema zaobserwowano w czerwcu (max.) i w lutym (min.).
¦rednio w całym roku notuje się 82 dni z przymrozkiem, pierwsze przymrozki przypadaj± na wrzesień, a ostatnie wiosenne na maj. Na obszarze gminy istnieje podobieństwo w kształtowaniu się temperatur z tym, że w znacznych zagłębieniach terenu (wyrobiska popiaskowe, doliny niezabudowane) w okresach antycyklonalnych (pogoda bezwietrzna i wyżowa) mog± występować w godzinach wieczornych, nocnych i porannych zastoiska chłodnego powietrza o temperaturze niższej od otoczenia, ekstremalnie do około 7°C.
Roczna suma opadów dla badanego obszaru wynosi 832 mm. W przebiegu miesięcznym największe sumy opadów przypadaj± na okres ciepły (od maja do sierpnia), kiedy w strukturze opadów przeważaj± wydajne opady burzowe.
Najmniejsze sumy opadów notowane s± w pocz±tkach jesieni (wrzesień, paĽdziernik) oraz zim± (luty). ¦rednie roczne zachmurzenie w oktanach wynosi 6,5, przy czym najbardziej pochmurnym miesi±cem jest listopad, a najbardziej pogodnym wrzesień. W ci±gu roku występuje 59,1 dni z mgł±. Maksimum jej występowania przypada na miesi±ce jesienno - zimowe. O ile jesieni± maj± one charakter mgieł radiacyjnych (z wypromieniowania), o tyle zim± często s± pochodzenia adwekcyjnego (napływ cieplejszych mas powietrza).
Przeważaj±cym kierunkiem wiatru dla gminy Bukowno jest sektor zachodni (od SW po NW), z którego pochodzi prawie 45% przypadków wiatru. Badane okolice charakteryzuj± się do¶ć duż± liczb± cisz (ponad 17% przypadków). ¦rednia prędko¶ć wiatru waha się w granicach od 2,4 m/s przy kierunku południowym do 3,5 m/s przy kierunku zachodnim. |